Metamorfní technika
Metamorfní technika není masáž v pravém slova smyslu, jedná se o terapeutickou techniku spočívající v ultrajemných dotecích aplikovaných na reflexních zónách páteře na chodidle, dlani a hlavě. Dotyky vycházejí z hlubokého klidu terapeuta a jejich účelem je harmonizovat energetické pole klienta. Tyto doteky aktivují samoléčebné a samoopravné systémy klienta a terapeut zde slouží vlastně jen jako jakýsi katalyzátor celého procesu.
Metamorfní technika pracuje s pocity na úrovni nevědomí. Zjemňuje a rozpouští bloky (běžně známé jako komplexy), které vznikly jako důsledek prožitých traumat v prenatálním vývoji klienta, a které se tak otiskly do jeho genetické výbavy jakožto životní vzorce. Jedná se o vzorce chování a prožívání, které klientovi brání rozvinout jeho vlastní potenciál a prožívat svůj život naplno. Pomocí metamorfní techniky navracíme krok za krokem klienta do stavu plného potenciálu.
Pojem metamorfóza znamená doslova přeměna. Ta se vztahuje k životním vzorcům, které mají být přeměněny. Housenka se změní v kuklu a ta se následně změní v motýla a v člověku se plně rozvinou dosud skryté schopnosti. I proto je symbolem metamorfózy motýl.
Po celou dobu devíti měsíců se v těle matky postupně vyvíjí u dítěte jak páteř, tak všechny ostatní orgány. Během těhotenství se ukládají v buněčné struktuře plodu všechna emocionální rozpoložení matky jako základní informace, jako základ pro celý budoucí lidský život. Matčiny radostné či traumatizující prožitky se vtiskávají do tělesné struktury dítěte a na nevědomé úrovni tvoří velkou část životních vzorců, které v dospělosti předurčují naše chování, postoje a prožívání života vůbec. Trpí-li například matka v průběhu těhotenství depresemi, odrazí se to v základním životním pocitu dítěte.
Páteř a zejména její reflexní zóny na chodidlech, rukou a hlavě zobrazují časový průběh prenatálního vývoje člověka od početí (první krční obratel) až po porod (kostrč). Stimulací těchto zón uvádíme systém zpět do hlubokého harmonického klidu počátečního stavu a traumata se postupně rozpouštějí.
V člověku samotném existuje síla, která touží být celistvá a zdravá. Tato síla člověka nutí opakovaně se dostávat do situací, ve kterých je konfrontován s pocity daného energetického bloku do té doby, dokud není připraven trauma rozpoznat a přijmout. Obvykle jsou prenatální vzorce a struktury předávány z generace na generaci a jsou usazeny tak hluboko v nevědomí, v buněčných strukturách a v genetické výbavě člověka, že si jich je jedinec jen minimálně vědom.
Příklad aplikace metamorfní techniky:
Rodičovský pár si toužebně přeje syna – pokračovatele rodu. Když dítě spatří světlo světa, je to holčička. To se může na malém děvčátku projevit tak, že velice brzy vycítí, že je žádoucí projevovat mužské charakterové prvky. Takové dítě, protože chce z hloubi bezpodmínečné lásky vyhovět rodičovskému přání, nikdy nebude umět rozvinout svou ženskost a ani si jí nebude umět vážit. Bude se spíše chovat jako muž a bude mít problém samo sebe přijmout jako ženskou bytost.
Masáž metodou metamorfózy sice neumí zvrátit prvotní přání rodičů, ale jeho dopady na naši klientku je možné zmírnit tak, že klientka nakonec získá pozitivní vztah ke své ženskosti a dokáže si svoji ženskou stránku v dalším svém životě již plně užívat.
Zdroje: Aline Gruber-Kepler: Jemná masáž