Reflexní masáže a terapie

Co je to reflexologie?

Je to speciální masáž nohou pomocí specifických technik palce a prstů. Teorie je taková, že chodidla můžeme považovat za mikrosystém těla kdy použitím tlaku na konkrétní části chodidel  ovlivňuje terapeut odpovídající část těla.

Jak reflexologie působí na tělo?

Existuje řada teorií o tom, jak reflexologie funguje, ale stále neznáme přesný mechanismus.

Jedna teorie je teorie nervových impulsů. Myšlenka, že stisknutím bodu na noze pošle terapeut do mozku zprávu a poté přes nervovou soustavu na odpovídající část těla. Další je, že léčba funguje tak, že odblokuje energetické meridiány, stejně jako akupunktura. Prokazatelně pak reflexní terapie pomocí relaxačního účinku zmírňuje spoustu bolestí, nepohodlí a nemocí způsobených stresem.

K čemu je reflexologie dobrá?

Stres je jedním z hlavních důvodů, proč klienti vyhledávají služby reflexních terapeutů. Zjednodušeně řečeno  stres může postupně oslabovat tělo, ovlivňovat spánek a úroveň energie a nakonec může vést k nemoci. Reflexologie je skvělý prostředek, jak stresem oslabené tělo navrátit do harmonického stavu. Reflexní terapií se dají řešit problémy s chronickou bolestí  pohybového aparátu, hormonálním problémy související s menstruačním cyklem a menopauzou, problem s poruchami spánku…

Při jakých potížích navštívit reflexního terapeuta?

Reflexologie je pro každého!

Obecně řečeno můžeme klienty rozdělit do tří kategorií: ti, kteří přicházejí s konkrétní stížností nebo důvodem; ti, kteří  používají reflexní terapii jako udržovací léčbu ke zmírnění účinků stresu, a ti, kteří to prostě považují za úžasně uklidňující a na terapie chodí preventivně.

Jsou tu i klienti, kteří přicházejí s problémy souvisejícími se sportovními výkony, což je skvělá zpráva, protože to je jedna z oblastí, kde reflexologie může pomoci ulevit od akutních potíží.

Jak často doporučujete léčbu?

Velmi záleží na tom, s čím klient přichází. Pro preventivní léčbu přicházejí někteří lidé jednou za měsíc, jiní jednou za týden což se odvíjí od hladiny stresu, kterému klient v každodenním životě čelí.

Pro konkrétní problém je nutná individuální domluva. Zde je frekvence terapie důležitá, protože účinek léčby po několika dnech ustupuje a někdy je nutné na počátku terapii zintenzivnit, poté je klient schopen se vybrané hmaty naučit a provádět si terapii sám v pohodlí domova až do jejich úplného odeznění.

To vše zní skvěle – ale je lékařsky prokázáno, že reflexologie funguje?

Existuje spousta neoficiálních důkazů, ale bohužel jen velmi málo klinických studií. Bylo provedeno několik studií, které ukazují, že reflexologie je dobrá pro odstranění nebo zmírnění bolesti, zlepšuje krevní oběh a mimo jiné pomáhá relaxaci. Vždycky se najdou lidé, kteří odmítají reflexologii kvůli nedostatku klinických důkazů, a to je úplně v pořádku. Jediným způsobem, jak můžeme změnit názor těchto lidí, je poskytnout jim možnost vyzkoušet reflexní terapii na vlastním těle a nechat je, aby se sami přesvědčili, jak se poté cítí.

Je reflexní terapie bolestivá?

Lidé se obávají, že ošetření plosky nohy pomocí reflexní terapie může být bolestivé, což může být, ale nikdy to není nesnesitelné. Bolest je velmi důležitá, protože nám říká, které oblasti vyžadují pozornost, ale vždy pracujeme v rámci prahu bolesti klienta. Mnoho lidí také nemá rádo, když se někdo dotýká jejich nohou – nebojte se, není to stejné jako když vás někdo lechtal na nohou v dětství, reflexologie působí na plosky chodila pozvolným tlakem.